Wejście z przewodnikiem na Gerlach
Wejście z przewodnikiem IVBV na Gerlach jest wspaniałą okazją do rozpoczęcia przygody zdobywania tatrzańskich szczytów, nie udostępnionych szlakiem turystycznym.
Wyprawa ma charakter ambitnej turystyki wysokogórskiej, a trudności techniczne nie są wygórowane i dostępne dla każdej, przeciętnie sprawnej osoby. Z racji sporego przewyższenia wynoszącego nieznacznie ponad 1000 m i długości wycieczki ok. 7-8 godz. wymagana jest dobra kondycja.
JAK PRZEBIEGA WEJŚCIE Z PRZEWODNIKIEM IVBV NA GERLACH?
Najbardziej popularne wejście z przewodnikiem na Gerlach w warunkach letnich wiedzie tzw. Wielicką Próbą. W gorszych warunkach (śnieg, oblodzenie) na ten szczyt można wejść bezpiecznie Batyżowieckim Żlebem. Proponowana wycieczka rozpoczyna się przy schronisku Śląski Dom do którego dojeżdżamy z Tatrzańskiej Polanki specjalnym transportem zarezerwowanym dla przewodników i ich klientów ( 20 EUR/ os)
Wyjście początkowo wiedzie szlakiem turystycznym na próg Doliny Wielickiej. Wkrótce jednak opuszczamy znakowaną ścieżkę, aby dostać się pod Wielicki Żleb. W tym miejscu ubieramy uprzęże i wiążemy się liną. Krótki instruktaż w zupełności wystarcza, aby zaznajomić Was z podstawami asekuracji i zasadami bezpieczeństwa.
Bardzo szybko wchodzimy w świat ekspozycji i trudności wzrastają. Po pokonaniu tzw. Wielickiej Próby czeka nas 500 metrowe podejście skalną grzędą na Przełączkę nad Kotłem skąd długim i skomplikowanym topograficznie trawersem po stronie dol. Batyżowieckiej osiągamy Gerlach - najwyższy szczyt Tatr oraz całych Karpat.
To nie koniec wrażeń. Aby dostać się z powrotem w dolinę zejście wiedzie potężnym Batyżowieckim Żlebem, w którego dolnej części do pokonania mamy stromy próg skalny zwany Batyżowiecką Próbą.
Po zejściu do doliny czeka nas jeszcze łatwe lecz dosyć długie zejście nad Batyżowiecki Staw i dalej szlakiem turystycznym do schroniska Śląski Dom.
Alternatywne drogi wejścia z przewodnikiem IVBV na Gerlach
Na najwyższy szczyt Tatr prowadzę również innymi drogami. Do wyboru jest wejście drogą Tatarki a dla ambitnych turystów z zacięciem taternickim polecam wejście wspaniałą granią Martina wiodącą z przełęczy Polski Grzebień przez Zadni Gerlach.
Dlaczego Gerlach?
Gerlach 2655 m n.p.m. jest najwyższym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w całych Tatrach. W związku z tym jego popularność nie słabnie, a zdjęcie przy charakterystycznym krzyżem jest marzeniem niejednego turysty.
Jego potężny masyw składający się z kilku wierzchołków leży w grani bocznej odchodzącej na południe z głównej grani Tatr. Gerlach jest położony w całości na terenie Słowacji i nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Zgodnie z prawem słowackim na Gerlach legalnie mogą prowadzić wyłącznie przewodnicy z uprawnieniami IVBV.
Niezapomniane widoki z wierzchołka Gerlacha obejmują imponującą panoramę Tatr Wysokich, Spisza, Liptowa i Tatr Niżnich.
Wejście z przewodnikiem IVBV na Gerlach. Cena oraz ważne informacje
- Cena za wejście z przewodnikiem IVBV na Gerlach drogą normalną wynosi 2300 zł. Pozostałe drogi wejścia są wyceniane indywidualnie.
- W tej cenie wprowadzam jedną lub maksymalnie dwie osoby.
- Koszt dojazdu z Tatrzańskiej Polanki do schroniska Śląski Dom i z powrotem wynosi 20 EUR/ os. (płatny gotówką u kierowcy).
- Czas trwania, licząc od schroniska do schroniska, to 7 do 9 godzin, w zależności od kondycji uczestników, warunków i drogi wejścia.
- W cenę wejścia wliczony jest cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy.
- Na wszystkie wyjścia górskie na terenie Słowacji obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia.
- Pozostałe ważne informacje znajdziecie Państwo tutaj
Zapraszam serdecznie do skorzystania z moich usług.